Univerzální travní směs ROŽNOVSKÁ – 500 g
84 Kč
Univerzální travní směs je určena pro dočasné a rychlé ozelenění ploch.
Není skladem
-
Univerzální travní směs je určena pro dočasné a rychlé ozelenění ploch, jako jsou zelené pásy kolem cest, stavební pozemky, plochy po výkopech. Základ směsi tvoří jílek vytrvalý, kostřava červená a jílek jednoletý.
Výsevná plocha 80-100 m2
Jak správně založit a udržovat trávník ?
Příprava pozemku
Pozemek určený k osetí důkladně chemicky či mechanicky odplevelíme a upravíme do požadovaného tvaru a spádu. Pro zlepšení půdních vlastností přidáme do vegetační vrstvy podle potřeby písek či rašelinný substrát a povrch lehce utužíme.Výsev
Trávník je možné zakládat od jara do začátku podzimu, v případě letního výsevu je ale nutné zajistit dostatečnou závlahu. Osivo rovnoměrně vysejeme na povrch a mělce ho hráběmi zapravíme do půdy, pozemek lehce přivalíme. Od zásevu až do vzejití porostu pozemek opatrně a často zavlažujeme.Sekání
Pravidelným kosením udržujeme výšku trávníku 2 – 3 cm, jednorázově neodstraňujeme při seči víc než jednu třetinu listové hmoty. Předpokladem kvalitního pokosení je dobře nabroušené sekací ústrojí.Hnojení
Živiny potřebné pro rozvoj trávníku doplňujeme pravidelným přihnojováním. Hnojení v průběhu vegetace provádějte vždy nejdříve 3 dny po seči, aby se řez stačil zacelit. Hnojte před deštěm, aby se granulky stihly rozpustit. V případě vysokých teplot v létě doporučujeme s hnojením vyčkat, mohlo by dojít ke spálení trávníku. Na jaře a počátkem podzimu aplikujeme kombinovaná hnojiva. Na jaře přihnojíme trávník hnojivem s vyšším obsahem dusíku. na podzim trávník přihnojíme hnojivem, které je určené pro podzimní období. Hnojivo by mělo obsahovat vyšší podíl draslíku, který dodá trávníku schopnost lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům, odolnost proti vymrzání a napadání houbovými chorobami. Vhodné je také použití kapalných či dlouhodobě působících trávníkových hnojiv.Zavlažování
V období sucha trávník podle potřeby zavlažujeme, nejlépe večer či v noci, kdy je menší výpar. Vhodnější jsou méně časté, ale vydatné závlahy, které provlhčí celou kořenovou zónu.Odplevelování
Trávovité plevele a pýr plazivý je potřeba zlikvidovat již před výsevem trávníku. Dvouděložné plevele se z trávníku odstraní aplikací běžně dostupných selektivních herbicidů.Jak na mech v trávníku?
Mech v trávníku má tři příčiny:
1/ Typ stanoviště – většinou se drží na zastíněných vlhčích místech, např. severní strany domů, stromy,…. S touto příčinou mnoho dělat nejde.
2/ Kyselé pH půdy – Trávníky nejlépe prospívají při pH 5,5-6,5.
3/ Nedostatek živin – mechu se daří na chudých půdách.
Pokud se v trávníku vyskytne mech doporučujeme – v první řadě upravit pH půdy např. dolomitickým vápencem, následně použít hnojivo proti mechu, odumřelý mech vyhrabat a provést přísev vhodnou travní směsí (např. travní směs do stínu)
Jak zlikvidovat ježatku?
JEŽATKA KUŘÍ NOHA -druh jednoletý, pozdně jarní, tmavě šedozelený, lysý i roztroušeně chlupatý, kvete od června do podzimu. Stéblo silné, přímé, vystoupavé i poléhavé, hladké, se slabě ochlupenými kolénky. Listy 5-15mm široké, květenstvím je lata složená z hroznovitě uspořádaných lichoklasů, často převislá a nafialovělá. Plodem je lesklá a pluchatá obilka.
Jde o půdní plevel, který má vyšší nároky na teplo a světlo. Díky oteplování se její škodlivost v posledních letech zhoršila a u letních výsevů trávníků je velmi vysoká. Vzhledem k tomu, že se jedná o trávu, není možné proti ní účinně aplikovat selektivní herbicidní přípravky. Omezovat je můžeme především správnou předseťovou přípravou půdy a rovněž vhodně zvoleným termínem výsevu.
Co dělat pokud se v porostu ježatka vyskytla:
1/ Ježatka je jednoletá rostlina, která po zimě většinou vymrzne, proto je nutné nenechat pokud možno ježatku vysemenit (odtrhávat klasy)
2/ intenzivně trávník ošetřovat – sekat, hnojit (intenzivnímu ošetřování není ježatka schopna odolávat a z trávníku se vytratí)
Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. -
Hmotnost 0,5 kg Rozměry 20 × 18 × 4,5 cm