Zelí hlávkové POUROVO ČERVENÉ 10965
15 Kč
Odrůda pozdního sytě červeného až fialového zelí. Hlávky dorůstají v průměru hmotnosti 4 kg.
-
Zelí hlávkové
Brassica oleracea L. convar. capitata(L)Alef. / Kapusta hlávková
POUROVO ČERVENÉ
Výnosná a přizpůsobivá odrůda pro podzimní sklizeň. Hlávka je velká o hmotnosti 3 kg i více, červenofialová i na řezu, pevná, dobře uzavřená, vnitřní košťál je vyšší. Vegetační doba je 170 – 190 dnů, výnos je 500 – 700 kg ze 100 m2. Pro správné vybarvení potřebuje dostatečný přísun draslíku. Je odolná k praskání. Odrůda je vhodná k přímé spotřebě i ke skladování až do ledna.
Obsah: 0,80 g
Jak pěstovat zelí:
- Hlávkové zelí prospívá na světlém a slunném místě. Potřebuje hlubokou, propustnou půdu dostatečně zásobenou živinami.
- Zelí pěstujeme každý rok na jiném místě a na záhoně, kde nebylo nejméně minulé dva až tři roky.
- Zelí si na záhonu rozumí s celerem, mangoldem. Naopak se vyhýbáme sousedství s cibulí, česnekem. Dobře uděláme, když zelí vysadíme na záhon po luštěninách nebo po salátu.
- Na záhon pro výsadbu sadby zelí přidáme kvalitní kompost a necháme několik dní odpočinout, aby se rozležel.
- Zdravé sazenice zelí mají rovný, krátký a pevný stonek a 5 až 7 pravých listů.
- Osázený záhon důkladně zalijeme. Zelí v počátku růstu potřebuje dostatek vláhy, jinak zasychá a podléhá nemocem. Zelí zaléváme vydatně a pravidelně ráno a večer.
- Správné hnojení je předpokladem dobré úrody. Zelí potřebuje chlévský hnůj nebo kvalitní kompost. Použít lze také hnojivo pro košťáloviny (nesmí obsahovat mnoho dusíku).
- Během vegetace musíme záhon se zelím povrchově kypřit a pečlivě odplevelovat.
Výživové hodnoty: Zelí hlávkové je důležitým zdrojem vitaminu C. Ten hraje významnou roli pro zachování imunity. V zelí jsou také vitaminy A, B, z minerálů především železo, zinek, selen, draslík, sodík a mangan. Obsahuje spoustu vlákniny, bílkovin a aminokyselin.
Léčivé účinky:
Červené zelí obsahuje také důležité vitaminy K, E a flavonoidy, které působí jako antioxidant, je výrazným zdrojem selenu, který přispívá k dobrému fungování imunitního systému.
Bílé zelí je naopak zásobárnou kyseliny listové, což ocení všichni, kteří jsou vystaveni stresové zátěži. Zelí snižuje vysoký krevní tlak, uklidňuje náš nervový systém a léčí nespavost, nervozitu a napětí. Nejvíce léčivých účinků vykazuje čerstvá zelná šťáva. Hojí vředy a záněty v trávicím ústrojí, zejména v žaludku a dvanácterníku, skvělý je i její účinek detoxikační. Krájené zelné listy zmírňují otoky.
Kuchyňské zpracování: Zelí je možné využít ve studené i teplé kuchyni mnoha způsoby v mnoha pokrmech. Křehké hlávky raných odrůd jsou vhodné k přímé konzumaci, odrůdy pozdní se hodí hlavně pro tepelnou úpravu. Velmi oblíbené je zelí kysané a nakládané. Ve studené kuchyni se z nakrouhaného zelí nejčastěji připravují saláty. V teplé kuchyni se zelí čerstvé i kysané používá jako příloha k masu, základ vydatných polévek, jako náplň knedlíků i závinů, rozumí si s těstovinami, zabijačkovými pochoutkami, uzeninami atd. Ze zelných listů se také dělají závitky s různými náplněmi.
Skladování: Pro skladování je optimální teplota 1 až 2°C a vysoká vlhkost vzduchu (95 %). Ideálním prostředím pro delší skladování je chladný a dobře větraný sklep.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm