Špenát setý ORBITA F1 10860
21 Kč
Pozdní odrůda, odolná proti vybíhání do květů. Rostliny vytvářejí velké růžice listů, tmavězelené barvy, mírně zkadeřené. Vhodný pro mechanizovanou sklizeň. Dobře přezimuje a je odolný proti virózám a plísním.
-
Špenát setý
Spinacea oleracea
ORBITA F1
PPozdní odrůda, odolná proti vybíhání do květů. Rostliny vytvářejí velké růžice listů, tmavě zelené barvy, mírně zkadeřené. Vhodný pro mechanizovanou sklizeň. Dobře přezimuje a je odolný proti virózám a plísním.
Obsah: 5,0 g
Možností výsevu je několik:
1) Brzský výsev březen – duben, sklizeň květen – červen
2) Středí výsev červenec – srpen, sklizeň říjen – listopad
3) Pozdní výsev září – říjen sklizeň následující rok duben
Jak pěstovat špenát:
- Špenát setý bude dobře prospívat ve výživných hlinitopísčitých půdách, které dostatečně zadržují vodu. Špenát nesnáší kyselé půdy.
- Před výsevem je vhodné přihnojit záhon zralým kompostem.
- Špenát se dobře snáší s takřka každou zeleninou, můžeme ho využít jako meziplodinu s mrkví nebo cibulí. Jenom s červenou řepou se nemá rád a její blízkost mu neprospívá.
- Špenát vyséváme přímo na záhon nebo do nádoby na jaře od března do dubna, chceme-li sklízet listy v létě.
- Podzimní špenát si zajistíme výsevem v polovině srpna.
- Pro přezimování a ranou jarní sklizeň vyséváme špenát v září.
- Osivo špenátu vyséváme do řádků cca 20 cm vzdálených, v řádku optimálně 5 cm od sebe a zhruba 0,5 cm hluboko. Mírně přihrneme zeminou a pak pravidelně zaléváme.
- Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu.
- Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů.
- Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.
Léčivé účinky: Špenát posiluje imunitu, zpevňuje kosti a zuby, podporuje činnost srdce, pomáhá při trávení, snižování krevního tlaku, zlepšuje náladu nebo zahání únavu. Špenát také odvodňuje a pomáhá tělu zbavovat škodlivých toxinů.
Výživové hodnoty: Špenát setý je králem listové zeleniny, co se pozitivního vlivu na lidské zdraví týká. Najdeme v něm velké množství vitaminů C, D, E a A, betakartotenu, biotinu, niacinu, špenát vykazuje vysoké hodnoty kyseliny listové, vlákniny a k tomu ještě navíc zástup minerálů jako draslík, měď, vápník, hořčík či sodík.
Kuchyňské zpracování: Listy špenátu si můžeme dopřát syrové, tepelně zpracovat nebo je zmrazit. Je dobré vědět, že tepelnou úpravou špenát ztrácí část příznivých účinků pro zdraví. Čerstvé lístky špenátu v lednici nedáváme do blízkosti jablek, melounu nebo rajčat – etylén, který tyto plodiny uvolňují, způsobuje jejich žloutnutí. Mnohem déle špenátové listy uchováme, když je posekané zamrazíme. Mladý špenát je výborným základem salátů. Protože má neutrální chuť, dobře se kombinuje s vejci, skvěle chutná v polévkách, rizotech, těstovinách, závinech a omeletách. U nás je špenát tradiční příloha k masu a knedlíkům.
Skladování: Jestli chcete špenát uchovávat, hlavně ho předtím neumývejte. Pokud ho vystavíte vodě, snížíte jeho životnost. Místo toho je vyndejte ze sáčku nebo vaničky, osušte papírovými ručníky a vložte do čistého plastového sáčku, aniž jste potrhali listy. Vytlačte co nejvíc vzduchu a uložte do lednice. Vhodný způsob skladování je mražení. Úrodu špenátu můžeme zmrazit vcelku nebo před mražením rozmixovat.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm