Řepa salátová ČERVENÁ KULATÁ 10760
15 Kč
Odrůda vytváří tmavě červenou kulovitou bulvu. Dužnina je sytě červená vhodná pro konzervování. Bulvy jsou dobře skladovatelné.
Není skladem
-
Řepa salátová
Beta vulgaris
ČERVENÁ KULATÁ
Odrůda vytváří tmavě červenou kulovitou bulvu. Dužnina je sytě červená vhodná pro konzervování. Bulvy jsou dobře skladovatelné.
Obsah: 4 g
Výsev: duben – červen
Spon: 30-40 x 15 cm
Vegetační období: 120 – 130 dnů
Sklizeň: červenec – říjen
Jak pěstovat červenou řepu:
- Červená salátová řepa potřebuje ke zdárnému růstu lehkou až středně těžkou půdu, na živiny bohatou dobře propustnou s pH 6,5–6,8. Když máme půdu příliš kyselou, pomůže nám podzimní vápnění. Před výsevem nehnojíme!
- Pro červenou řepu jsou dobrými sousedy kedlubny, okurky, salát, cibule, česnek. Naopak jí nesvědčí sousedství s bramborami, rajčaty a mangoldem.
- Semena červené řepy vyséváme od poloviny dubna do června. Když chceme sklízet malé bulvičky, vysejeme semínka později.
- Červenou řepu můžeme také vysévat v týdenních intervalech, abychom ji mohli sklízet průběžně.
- Osivo vyséváme do řádků vzdálených cca 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm. Vyséváme 15–20 g osiva na 10 m². Po vysetí řádky přihrneme, přitiskneme a zalijeme.
- Když rostlinky červené řepy vzejdou a vytvoří nejméně tři lístky, protrháme je na vzdálenost 10 cm, aby se vyvinuly stejnoměrně veliké bulvy.
- V průběhu vegetační doby (60 – 120 dnů) porost řepy přihnojíme kompostem nebo zkvašenými slepičinci. Ovšem nikdy ne později než zhruba 35 dní před předpokládanou sklizní.
- Červená řepa vyžaduje vydatnější zálivku zejména v prvním měsíci růstu. Později již není zálivka nezbytná. V letním suchém a horkém počasí je vhodné rostlinkám vodu dopřát.
- Čím menší, tím lepší – nenecháváme proto řepu přerůst. Menší bulvičky jsou křehké a dobře vybarvené, u starších a příliš velkých se zvyšuje nebezpečí dřevnatění.
- Červenou řepu sklidíme průběžně, nejpozději před příchodem mrazů.
Léčivé účinky:
- Má blahodárný vliv na vlasy, nehty, pleť a kůži.
- Podporuje tvorbu červených krvinek.
- Přispívá k celkové regeneraci organismu.
- Podporuje imunitu.
- Pomáhá při revmatických poruchách, detoxikuje, snižuje krevní tlak.
- Brání kornatění tepen a podporuje činnost jater.
- Zbavuje střeva jedovatých látek.
- Odstraňuje zácpu.
Výživové hodnoty: Nejvíce léčivých účinků má červená řepa čerstvá, dále pak čerstvě uvařená, tak si udržuje všechny minerální látky, například draslík, který je velmi dobrý na činnost srdce a krevní oběh. Kromě draslíku obsahuje červená řepa také:
- vitamín C, vitamín E, K a betakaroten
- křemík, železo, hořčík, vápník, zinek a jód
- kyselinu listovou, kobalt, selen, fluor, vanad a měď
- organické kyseliny – jablečnou, vinnou, šťavelovou, citronovou a barvivo betanin
- druhy aminokyselin (asparagin, glutamin), deriváty aminokyselin (betakyaniny, betalainy,) a antokyanové barvivo
Kuchyňské zpracování: Nejvíce používanou částí červené řepy je kořen. Už po staletí se různě upravuje, kromě vaření se dá i nakládat, tím ale ztrácí živiny.
Skladování: Před uskladněním se řepa očistí od hlíny a osuší, vhodným místem pro skladování je suchý sklep.
-
Hmotnost 0,005 kg Rozměry 16 × 8 × 0,3 cm