Kadeřávek zelený 10220
15 Kč
Raný a výnosný polovysoký kadeřávek. Odrůda je odolná k vybíhání do květu a vyznačuje se velkou odolností k mrazům. List je zelený, úzce eliptický, silně zkadeřený, křehký a jemný.
-
Kadeřávek zelený
Brassica oleracea L. var. Acephala / Kel kučeravý
Raný výnosný polovysoký kadeřávek, odolný vybíhání do květu s velkou odolností proti mrazům. Listy jsou zkadeřené, křehké a jemné.
Obsah: 0,8 g
Výsev: březen – duben
Spon: 80 x 50 – 60 cm
Sklizeň: srpen – březen
Jak pěstovat kadeřávek:
- Kadeřávky se nejlépe pěstují na propustných, středně těžkých až těžkých hlinitých půdách, důkladně vyhnojených a spíše zásaditých. Zhruba dva týdny před výsadbou pravého kadeřávku nebo výsevem sibiřského přidáme na záhon kompost nebo granulovaný hnůj.
- Pěstuje se jako následná plodina, takže pro výsev nebo výsadbu využijeme volné plochy po raných kedlubnách, salátech, hrachu nebo česneku.
- Semena kadeřávku vyséváme v od března do dubna do hloubky asi 1 cm, vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 8 cm, aby měly dost místa a sílily. Pravidelně zaléváme, dokud pevně nezakoření.
- Záhon s kadeřávkem často kypříme a odplevelujeme, občas rostliny přišlápneme, aby se ve větru nekymácely a nevyvrátily. Pokud nejsou stabilní, zapíchneme ke každé pevnou oporu a kadeřávek k ní přivážeme.
- Listy sklízíme postupně – znalci zásadně až po prvních mrazících, kdy prý teprve dostávají tu pravou chuť. Nejprve vykrojíme střed rostliny, abychom podpořili růst čerstvých výhonů. Kadeřávek můžeme sklízet celou zimu. Listy pravého kadeřávku se odřezávají zhruba od poloviny zimy.
- Jakmile kadeřávek vykvete, tak rostlinu vyryjeme.
Léčivé účinky:
Kadeřávek jako všechna košťálová zelenina obsahuje isothiocyanáty – látky, které působí proti enzymům vedoucím ke vzniku nádorových buněk a mohou přispět k prevenci rakoviny. Dusičnany a dusitany obsažené v košťálové zelenině mohou pomoci osobám po infarktu k rychlejšímu zotavení, tyto sloučeniny totiž omezují rozsah a míru poškození srdce. Obsahuje dále velké množství látek, které chrání buněčnou DNA před poškozením. Košťálová zelenina je všeobecně bohatá na vlákniny, minerální látky (fosfor, vápník a draslík) a vitaminy skupiny B, C, provitamin A a kyselinu listovou.
Kuchyňské zpracování:
Tato neprávem opomíjená zelenina si zaslouží mnohem větší pozornost. Z křehkých listů lze připravovat pyré, polévky nebo je podávat vařené jako přílohu. Kadeřávek lze přidávat do salátů i syrový: čerstvě nasekané listy zalijeme opepřenou citronovou šťávou a ozdobíme vařeným vajíčkem nakrájeným na čtvrtky. Z listů kadeřávku před dalším zpracováním nejprve odřízneme tuhé řapíky a pak i silná bílá žebra. Listy důkladně omyjeme pod studenou tekoucí vodou a vaříme je v co nejmenším množství mírně osolené vody 10–15 minut. Uvařené listy scedíme a nasekáme nadrobno. Pak přihřejeme s kouskem másla a ochutíme pepřem a tlučeným hřebíčkem. Listy kadeřávku lze také připravovat 20 minut v páře. Díky poměrně výrazné chuti se skvěle hodí jako příloha k tučnému vepřovému masu nebo uzené slanině.
Skladování
Čerstvé listy kadeřávku zabalené do fólie vydrží v chladničce čtyři dny. Chceme-li si kadeřávek uskladnit, zamrazíme ho. Před zmrazováním spaříme listy krátce horkou vodou, pak rychle zchladíme studenou a necháme dobře oschnout.
-
Hmotnost 0,005 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm