Tymián obecný 30421
15 Kč
Vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 30 cm. Využívá se jako koření do různých pomazánek a při dochucení masa. Tymián lze využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech, při zánětech zažívacího traktu.
-
Tymián obecný
Thymus vulgaris
Vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 30 cm. Využívá se jako koření do různých pomazánek a při dochucení masa.
Léčebné účely: Působí proti průjmům a nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián má jedny z nejsilněji působících rostlinných antiseptických látek, účinných proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost organizmu. Stimuluje krevní oběh. Čerstvou nať lze použít na poštípání hmyzem. Využívá se i v kosmetickém průmyslu (ústní kosmetika) a v aromaterapii.
Obsah: 0,1 g
Výsev: březen – srpen
Výsadba: květen – červen
Spon: 25 x 25 cm
Sklizeň: květen – září
Jak pěstovat tymián:
- Tymián vyžaduje chráněné místo na slunci, ve stínu se mu příliš dařit nebude. Půdu má rád hlinitopísčitou, propustnou, spíše chudou na živiny a suchou.
- Drobná semínka tymiánu vyséváme začátkem března do výsevního substrátu, sejeme řídce a zatlačíme do zeminy, nezasypáváme a udržujeme vlhké, případně překryjeme novinovým papírem nebo textilií. Důležité je, abychom semínka jen velmi lehce vtlačili do zeminy – potřebují totiž dostatek světla, jinak by nevyklíčila.
- Jakmile se semenáčky dají uchopit rukou, přepícháme je po několika kusech do květináčů s kvalitním zahradním substrátem. Po přepíchání sazeničky necháme asi dva týdny dnů při teplotě 15–22 °C a po zakořenění pak teplotu snížíme na 15 °C. Asi za měsíc od výsevu tak můžeme zdravé sazeničky přesadit na záhon nebo do květináče za okno či na balkon.
- Od konce dubna, když je půda dostatečně prohřátá, lze zkusit semínka tymiánu vysévat přímo do bylinkové zahrádky.
- Tymián zbytečně nehnojíme, protože přílišnou výživou ztrácí své typické mateřídouškové aroma. Podobně i nadměrná zálivka má špatný vliv na růst, chuť a vůni tymiánu.
- Při pěstování v nádobách zaléváme opatrně a do podmisky, do které můžeme dát několik kamínků, aby květináč nikdy nestál ve vodě.
- Tymián jako bylinku a koření sklízíme nejlépe za suchého slunného dne. Ideální dobou je poledne, vždy před rozkvětem, jelikož pak ztratí větší část aroma. Při sklizni odstřihneme nedřevnaté části rostliny.
- Tymián je nejlepší usušit, protože čerstvý dlouho nevydrží.
- Během roku můžeme tymián stříhat průběžně a používat jako čerstvé koření.
- Po odkvětu keřík tymiánu zkrátíme zhruba na třetinu. Pravidelným sestřihováním rostlinka zesílí a keř zhoustne a bude mít pěkný kompaktní vzrůst.
- Tymián v našich podmínkách bez problémů přezimuje na záhoně. Je vhodné ho pouze překrýt chvojím.
Kuchyňské zpracování: Tymián je jedno z nejoblíbenějších středomořských koření, ale i v české kuchyni má tymián už dlouholetou tradici. Tato nesmírně aromatická bylinka patří k nejpoužívanějšímu koření vůbec. Používá se hlavně ke kořenění ryb, zvěřiny, sekaných mas, při uzení masa, do některých polévek, omáček, do luštěninových pokrmů, do slaných koláčů a slaného pečiva i na pizzu. Je to oblíbená bylinka přidávaná do marinád na grilování zeleniny a masa. Kousek čerstvého tymiánu dodá chuť a vůni letním domácím limonádám, míchaným nápojům, salátu, zálivce, pikantní omáčce a veškerým pokrmům z masa a zeleniny. Tymián se rovněž hodí na pečenou, grilovanou či dušenou rybu. Před pečením posypeme čerstvě odrhnutými lístky maso nebo vložíme celou snítku pod kůži. Tymián se neztratí ani v paštikách.
Skladování: Tymián se suší buď v tenkých vrstvách, nebo zavěšený v menších svazcích na stinném a vzdušném místě. Takto usušenou bylinku skladujte v dobře uzavřených nádobách. Pokud chcete uchovat čerstvou bylinku, je dobré ji vložit do mikrotenového sáčku a dát do ledničky, stejně tak vám vydrží i v uzavíratelné plastové nádobě, a to po dobu až jednoho týdne. Lze jej také nakládat do octa nebo oleje.
Upozornění: Tyto údaje jsou pouze informativní.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm