Měsíček lékařský PLAMEN PLUS 30261
23 Kč
Je to jednoletá bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy. Rostlina dosahuje výšky asi 50 cm. Má velmi dobré desinfekční účinky.
-
Měsíček lékařský
Calendula officinalis
PLAMEN PLUS
Je to jednoletá bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy. Rostlina dosahuje výšky asi 50 cm. Úbory květů mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou. Sběr drogy – flos calendulae – nepravých okvětních lístků probíhá ve fázi rozevírání květů. Mezi koření je řazen od starověku, byl a občas i je měsíčkem nahrazován drahý šafrán.
Léčebné účely: Květy měsíčku se používají hlavně zevně. Masti se aplikují na špatně se hojící rány, záněty nehtového lůžka, bércové vředy a jsou výbornou prevencí zánětů bradavek při kojení.
Při vnitřním užívání v podobě nálevu může být prospěšný při hojení zánětlivých problémů v trávicím traktu, včetně peptických vředů a zánětů žaludku. Díky svým protiplísňovým vlastnostem pomáhá v boji s kandidózou. Příznivě stimuluje činnost jater. Doporučuje se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.Obsah: 2,0 g
Výsev: březen – květen
Spon: 15 x 50 cm
Sklizeň: červen – srpen (září)
Jak pěstovat měsíček:
- Měsíček lékařský není na pěstování vůbec náročný a můžeme ho pěstovat jak na zahradě na záhoně, tak také v nádobách na balkoně nebo za oknem.
- Měsíček lékařský dezinfikuje půdu a odpuzuje háďátko, proto je ideálním partnerem pro brambory. Odpuzuje mšice i mravence, zabraňuje růstu plevelů a zároveň chrání před plísněmi rajčata a okurky. Perfektně dokáže ochránit především rajčata před háďátky a sviluškami. Výborný je i jako zelené hnojení a jako předplodina brambor, rajčat a okurek.
- Vyhovují mu slunné a vzdušné polohy, snese i stinná místa, ovšem nejlépe prospívá přímo na slunci.
- Dobře roste ve většině půd, nejlepší je vápenitá a dobře propustná.
- Měsíček vyséváme od března rovnou na záhon, po špetkách do sponu 15 x 50 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní.
- První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, převážně od června do srpna.
- S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, pak kvete o měsíc dřív. Druhý výsev můžeme uskutečnit na přelomu května a června, potom vykvétá na podzim.
- Půdu okolo rostliny je nutné pravidelně kypřit a odplevelovat.
- Nepřehnojujeme dusíkem – sice pak velice bujně roste, ale jen slabě kvete.
- Pro prodloužení doby kvetení odstraňujeme odkvetlá souvětí, tvořící se semena brzdí nasazování dalších květů.
- Pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky.
Kuchyňské zpracování: Měsíček lékařský se dlouho dlouho používal při dušení masa a barvení mléčných výrobků. Čerstvé květy se dají použít jako efektní ozdoba ovocných, zeleninových, těstovinových či sýrových salátů. Díky mírně pikantní chuti se jimi mohu dochutit například rýže, brambory, bylinkové máslo, omelety, polévky. Listy měsíčku mají ostrou a slanou chuť, přidávají se do zeleninových jídel, můžeme jimi posypat tučné vepřové maso, lépe se pak tráví. Velice zajímavou kombinací je chléb s máslem posypaný květy měsíčku.
Skladování: Jestliže si měsíček chceme sušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Suší se ve tmě či v šeru, což platí i pro skladování. Chráníme před světlem a vlhkostí, jinak měsíček bledne a plesniví.
Upozornění: Tyto údaje jsou pouze informativní.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm