Máta peprná 30241
15 Kč
Vytrvalá rostlina dorůstající do výšky až 60 cm. Čerstvé listy můžeme trhat celé léto. Listy máty obsahují silice. Tyto látky mají blahodárné účinky na činnost trávicího traktu. Máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.
1 skladem
-
Máta peprná
Mentha piperita
Vytrvalá rostlina dorůstající do výšky až 60 cm. Čerstvé listy můžeme trhat celé léto. Nať se stříhá těsně před květem, nejlépe v poledních hodinách, protože tehdy obsahuje nejvíc silic. Za vhodného letního počasí tato rostlina dorůstá a může se sklízet podruhé. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 35 °C, protože poté se silice ztrácí. Sušenou mátu je potřeba skladovat ve vzduchotěsné nádobě, aby nezvlhla a neztratila své aroma.
Léčebné účely: Listy máty obsahují silice – mentol, menthon, menthofuramen, piperot, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kyselinu octovou a dalších asi 40 látek. Tyto látky mají blahodárné účinky na činnost trávicího traktu. Máta pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Též podporuje funkci jater, slinivky břišní a žlučníku. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Podstata působení mentolu spočívá ve snižování napětí hladkého svalstva. Snižování tlaku ve vnitřních orgánech zabraňuje a předchází bolestem. Mentol vyvolává také pocit chladu a znecitlivuje, proto se ztrácí nepříjemné pocity jako je například svědění. Při nechutenství se podává mátový čaj. Máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.
Obsah: 0,05 g
Výsev: březen – srpen
Výsadba: květen – červen
Spon: 30 x 30 cm
Sklizeň: květen – září
Jak pěstovat mátu:
- Všechny máty jsou vlhkomilné, vyžadují dostatečnou a pravidelnou zálivku. Svědčí jim polostinné místo, ale při dostatečném zalévání snesou i slunce.
- Mátě vyhovuje místo chráněné před větrem a běžná, dobře propustná zemina, která může být obohacená rašelinou a vylehčená troškou písku.
- Máta je trvalka s rozvětvenými oddenky, ze kterých vyrůstají početné stonky s protistojnými kopinatými listy. V dobrých podmínkách roste velmi bujně a rychle se rozrůstá do šířky.
- Často je nutné omezit ji na záhonu v rozpínání zábranou zapuštěnou do půdy nebo ji jednoduše vysadit do velkého květináče nebo nádoby bez dna.
- Máta se dobře pěstuje na balkoně i parapetu v nádobách, které by měly být pokud možno dost prostorné, aby v nich zemina příliš rychle nevysychala a nepřehřívala se.
- Vyhovuje jí běžný zahradnický substrát. Máta v květináči potřebuje pravidelnou a přiměřenou zálivku a během léta ji několikrát přihnojíme organickým hnojivem.
- Máta bude prospívat na jednom místě minimálně 3 roky. Poté je vhodné ji přesadit. Čas od času je třeba trs razantně sestřihnout, aby máta znovu obrazila.
- Před zimou se doporučuje mátu sestřihnout. Na záhoně ji zakryjeme vrstvou listí, chvojí nebo mulčovací kůry.
- V květináčích přezimuje v chladném, tmavém sklepě. Nebo i s květináčem zapustíte do půdy na zahradě a zakryjeme.
- Jako léčivku sklízíme listy před rozkvětem za suchého počasí. První sběr provádíme, když rostliny dorostou do výšky 25–30 cm, většinou to je v květnu.
Kuchyňské zpracování: Čerstvá máta se hodí do tvarohových pomazánek, dipů, zálivek, polévek, okurkového salátu, zmrzlin, k dezertům, skvěle ladí s čokoládou. V arabské kuchyni se používá do masitých pokrmů, hodí se například k jehněčímu. Je efektním doplňkem k různým koktejlům – tvoří i základ proslulého mojita, kde se kombinuje s třtinovým rumem a cukrem, limetkou a ledem. Skvělá je v létě v ledové vodě s citronem nebo s okurkou. S mátou lze v kuchyni doslova kouzlit, ale je třeba počítat s tím, že její chuť je velmi výrazná. Pokud se používá společně s ostatními bylinkami, musí jí být pouze malé množství, aby je nepřehlušila.
Skladování: Mátu sušíme ve stínu při teplotě do 25 °C. Skladujeme v suchu a temnu, dobře uzavřenou. Čerstvé lístky k přímé spotřebě sbíráme průběžně.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm