Bazalka pravá SMĚS 30091
17 Kč
Směs odrůd Genovese, Letuce Leaf, Purple. Rostliny jsou 30 – 40 cm vysoké. Lze pěstovat i v truhlíků.
-
Bazalka pravá
Ocimum basilicum
SMĚS
Směs odrůd Genovese, Letuce Leaf, Purple. Rostliny jsou 30 – 40 cm vysoké. Lze pěstovat i v truhlíků. Uplatnění najde jako koření a zelená ozdoba pokrmů. Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, do venkovního prostředí lze přesadit během května až června. Lístky se sbírají průběžně, podle vzrůstu. Má ráda teplejší podnebí a hlinitopísčité půdy.
K léčebným účelům slouží bazalka především na uvolnění všech druhů křečí. Pro dobrou schopnost uvolňovat křeče trávicího traktu a průdušek ji můžeme používat i při kašli. Bazalka se osvědčila při podpoře tvorby mateřského mléka, proti plynatosti, je účinná při tuberkulóze a cenná je i její schopnost mírně zvyšovat krevní tlak. Bazalku můžeme přidávat do koupelí pro celkové osvěžení a uklidnění.
Obsah: 0,3 g
Výsev: březen – květen, červen – červenec
Výsadba: květen – červen
Spon: 30 x 30 cm
Sklizeň: květen – září
Jak pěstovat bazalku:
- Bazalka je na pěstování nepříliš náročná. Vyžaduje teplé, slunné a závětrné místo.
- Lze ji pěstovat jak na zahrádce, tak v truhlíku, květináči či jiné nádobě.
- Nejlépe se jí daří při teplotě nad 10 °C a při alespoň 5 hodinách přímého slunečního svitu. Co se týče půdy, měla by být kyprá a bohatá na živiny.
- Semínka se sadí nejlépe v březnu či dubnu do nádob naplněných organickým kompostem, který by měl být smíchaný s perlitem.
- Semínka se nesmí sadit moc hustě, jinak rostlina nevyroste. Do kompostu se jenom zlehka přitlačí a při dodržování pravidelného zavlažování se již po třech týdnech začnou objevovat drobné rostlinky.
- Na zahradu se bazalka přesazuje na konci května, klidně i později. Rostlina totiž nesnáší mráz, proto je důležité zvolit vhodnou dobu vysázení, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.
- Půda by měla mít dostatek živin, na které je bazalka velmi náročná.
- Bazalka ovšem nesmí vyschnout, je třeba proto dbát na správnou frekvenci zalévání. To se doporučuje ráno a večer a neměly by se při něm pokropit listy.
- Jakmile se na bazalce objeví lístky a výhonky, lze je začít sbírat. Hlavní sklizeň začíná, až se na rostlince objeví květy. To se děje v průběhu června a pokud při sběru nebude rostlinka porušena, vykvete ještě v září.
- Pokud bazalka roste doma v květináči na okně, je možný celoroční sběr úrody.
Kuchyňské zpracování: Bazalka se využívá nejčastěji k ochucování těstovin a rajčatových jídel. Její využití v kuchyni je však mnohem širší. Lze ji přidat i do jiných druhů pokrmů. Bazalka dodá skvělou novou chuť také různým omáčkám, polévkám, zahuštěné omáčky, nálevem, rybám, dresinkům, nápojům, či různým druhům masa. Vřele doporučujeme domácí bazalkové pesto.
Skladování: Bazalku lze uchovat sušením, mražením, naložením do oleje.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm