Kozlíček polníček VERTE DE CAMBRAI 1670_2
19 Kč
Nenáročná listová zelenina pěstovaná pro listové růžice, které se upravují jako salát, avšak mají vyšší nutriční hodnotu. Má krátkou vegetační dobu. Vysévá se časně na jaře nebo v červenci. Výsev od konce srpna do počátku října necháváme přezimovat a sklízíme časně z jara. Vyséváme do řádků 10 cm, můžeme i předpěstovat sazenice.
-
Kozlíček polníček
Valerianella locusta (L.) Laterr.
VERTE DE CAMBRAI
Nenáročná listová zelenina s vysokou nutriční hodnotou. Pěstuje se pro chutné listové růžice, které se upravují jako salát. Má krátkou vegetační dobu. Vysévejte časně na jaře nebo v červenci. Výsevy od srpna do začátku října nechte přezimovat a sklízejte časně z jara.
Obsah: 2 g
Výsev: únor – březen, srpen – září
- Při výsevu od února do března (sklízíme od dubna do května).
- Při výsevu v červenci (sklízíme od srpna do října).
- Při výsevu od září do října (sklízíme od listopadu do dubna).
Sklizeň: duben – květen, září – listopad
Jak pěstovat kozlíček polníček na zahradě:
- Kozlíček polníček vyséváme na záhon s dostatkem slunce a světla. Ideální teplota pro růst polníčku je 10–20 °C, dobře snáší i větší teplotní pokles, je mrazuvzdorný a nevadí mu ani –10 °C. Pokud je ale velmi chladné počasí, je dobré polníček přikrýt sklem nebo netkanou textilií, aby se nezastavil jeho růst.
- Půda by měla být lehká, propustná, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Polníček špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy.
- Dobře se mu daří v sousedství tymiánu, šalvěje nebo petrželky. Podzimní výsevy je vhodné plánovat do blízkosti kadeřávku, mangoldu, růžičkové kapusty nebo cibule sečky, tedy zeleniny, kterou také můžeme sklízet během zimy.
- Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období není kozlíček polníček příliš ohrožený ataky škůdců a chorob.
- Osivo vyséváme asi 1 cm hluboko na vzdálenost řádků zhruba 25 cm. Po výsevu polníček dobře zaléváme a půdu často kypříme a odplevelujeme. Vhodné je zakrýt sazenice bílou netkanou textilií, která zkrátí období vegetace.
- Kvůli mělkému kořenovému systému i krátké vegetaci má kozlíček polníček dost vysoké nároky na vodu. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou a pravidelnou zálivku.
- Jakmile rostlině naroste čtvrtý list, můžeme kozlíček polníček sklízet. Listy se netrhají jednotlivě, ale celá listová růžice tak, že celou rostlinku vyrýpneme nožem ze země a důkladně omyjeme.
Jak pěstovat kozlíček polníček v bytě:
- Kozlíček polníček se dá úspěšně pěstovat v nádobách na balkoně, terase i doma – semínka sejeme do prostornějších květináčů, mělkých truhlíků, hlubších květinových misek.
- Pro pěstování použijeme dostatečně výživnou zeminu, běžný zahradnický substrát můžeme doplnit trochou vyzrálého kompostu.
- Osivo kozlíčku polníčku do nádob vyséváme kdykoli během roku a nejlépe rozhozem, pak zasypeme zhruba půlcentimetrovou vrstvou prosetého substrátu, uhladíme a zavlažíme.
- Ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 °C vyklíčí zhruba za tři týdny.
- Výsev udržujeme stále mírně vlhký, vláha podporuje rychlejší vývin rostlin. Nádobu dáme na balkon, na okenní parapet či do světlé chodby, vždy co nejblíž dennímu světlu.
- Pokud polníček pěstujeme uvnitř za oknem, musíme dbát na to, aby měl v teplém bytě dostatek světla, jinak rychle vytáhne do výšky a nevytvoří dostatek listů.
- Kozlíček polníček v nádobách spíše sklízíme postupným otrháváním největších lístků, ale vhodnější je celou rostlinku vypíchnout nožem stejně jako ze záhonu.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm