Patizon DISCO – bílý 4018_2
19 Kč
Keříčkovitě rostoucí patizon s plochými, diskovitými plody bílé barvy. Dužnina je bílá a kompaktní. Mladé plody můžete průběžně sbírat a nakládat ve sladkokyselém nálevu. Plně vyzrálé plody s tvrdou slupkou jsou dobře skladovatelné a vhodné pro úpravu pečením, smažením i dušením. Můžete vyset přímo na záhon, do hnízd po 2 ¦ 3 semenech.
-
Patizon bílý
Cucurbita pepo
DISCO
Keříčkovitě rostoucí patizon s plochými, diskovitými plody bílé barvy. Dužnina je bílá a kompaktní. Mladé plody můžete průběžně sbírat a nakládat ve sladkokyselém nálevu. Plně vyzrálé plody s tvrdou slupkou jsou dobře skladovatelné a vhodné pro úpravu pečením, smažením i dušením. Můžete vyset přímo na záhon, do hnízd po 2 – 3 semenech.
Obsah: 1,5 g
Výsev – předpěstování sazenic: březen
Přímý výsev: duben – květen
Výsadba: květen – červenec
Sklizeň: červen – říjen
Jak pěstovat patizon:
- Patizony mají rády slunné stanoviště, potřebují středně těžkou, hlinitou půdu.
- Patizony jsou náročné na výživu, takže je stejně jako dýně můžeme pěstovat přímo na kompostu, aby měly ideální a stálý přísun živin.
- Patizony pěstujeme buď z přímých výsevů na záhon nebo z předpěstovaných sazenic.
- Semena vyséváme na přelomu dubna a května do sponu 120 x 60 cm po hnízd po 2 – 3 semenech. S výsevem nespěcháme, počkáme, až se půda dostatečně vyhřeje.
- Do sadbovačů vysejeme semena v polovině dubna a po vzejití necháme nejsilnější rostlinu dorůst do stadia pravých listů. Do půdy patří až ve chvíli, kdy má nejméně dva pravé listy. Na záhon je vysadíme v druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.
- Patizon je teplomilná zelenina, proto ji raději zpočátku chráníme netkanou textilií, která pomáhá prohřívat půdu. Mladé rostlinky je třeba chránit proti slimákům.
- Patizony jsou náročné na závlahu. Mají rády stálou vlhkost půdy, zaléváme proto raději méně, ale častěji. Pokud rostlině chybí voda, začne velmi rychle uvadat, listy zežloutnou a rychle odumírají a plody se přestanou vyvíjet.
- Během vegetace je patizony na záhonu potřeba pravidelně zhruba každý týden přihnojovat buď kvalitním kompostem, nebo hnojivem pro cukety, dýně a okurky.
- Plody sklízíme většinou od poloviny července do září kdykoli potřebujeme. Nejvhodnější je sbírat malé plody pár dní po odkvětu. Kdybychom plody pravidelně nesklízeli a nechávali je dozrát, zůstanou na rostlině 2–3 velké plody a ty další zakrní, nevyvíjejí se a postupně zahnívají.
Kuchyňské zpracování: Chuť patizonu je výraznější než cukety, je méně vodnatý a o něco více vláknitý. Konzumují se větší, ale i úplně malé patizony, syrové i tepelně upravené. Při pravidelné sklizni mladých plodů během léta získáme malé a jemné plody, které můžeme nakládat ve sladkokyselém nálevu jako okurky. Patizony se připravují mnoha způsoby – dušením, zapékáním, pečením, dají se plnit masem a zeleninou, přidávají se do polévek, zeleninových salátů, bramboráku, karbanátků či jako náplň do slaných palačinek. Jelikož je patizon velmi rychle měkký, hodí se na přípravu minutek. Vynikající jsou řízky – čím tenčí plátky, tím křupavější řízky!
Skladování: Koncem léta můžeme nechat patizony na keříku dozrát, tedy nechat jim ztvrdnout slupku. Skladovat patizony je třeba na chladném, ale suchém místě, vydrží zhruba do konce roku.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm