Meduňka lékařská CITRA 30251
15 Kč
Vytrvalá bujně rostoucí rostlina dorůstající do výšky až 80 cm. Jako droga se využívají listy nebo nať, které mají charakteristickou citronovou vůní. Meduňkový čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů.
-
Meduňka lékařská
Melissa officinalis
CITRA
Vytrvalá bujně rostoucí rostlina dorůstající do výšky až 80 cm. Jako droga se využívají listy nebo nať, které mají charakteristickou citronovou vůní. Sbírá se zásadně před květem. Je třeba sušit ji rychle, ne však na slunci, vhodné jsou nízké teploty. Meduňka se používá také jako koření. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů. Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér.
Léčebné účely: Meduňkový čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. Pozitivně působí na močové cesty. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary). Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum.
Obsah: 0,3 g
Výsev: březen – srpen
Výsadba: květen – červen
Spon: 60 x 60 cm
Sklizeň: květen – září
Jak pěstovat meduňku:
- Nenáročná meduňka se dá pěstovat nejen na zahradě, ale také v květináči. Velikost nádoby bychom měli přizpůsobit skutečnosti, že kořeny meduňky rostou do hloubky 20 až 30 cm.
- Meduňka dává přednost výživným, propustným hlinitopísčitým půdám. Má ráda slunné polohy, ale daří se jí i v polostínu.
- Meduňce se skvěle bude dařit na záhoně po hrachu, fazolích, bramborách či tuřínu.
- Snadno se dá vypěstovat ze semen, která vyséváme v březnu až dubnu do výsevního substrátu. Vzrostlé sazeničky (po 6–9 týdnech od výsevu) vysadíme na záhon.
- V bylinkových spirálách meduňce vyhradíme nejníže položené místo, kde se zdržuje vlhkost. V dlouhodobém suchu se jí nedaří.
- Během vegetačního období meduňku mělce okopáváme a odplevelujeme. Přiměřeně zaléváme a nejméně jednou za 3 týdny přihnojíme kompostem.
- V létě rostlinu pravidelně seřezáváme, aby pěkně košatěla a vytvářela hodně nových mladých lístků.
- Na zimu meduňku přikryjeme chvojím nebo netkanou textilií. Čím je rostlinka starší, tím se její mrazuvzdornost snižuje. Na jednom místě meduňka vydrží zhruba 8 let.
- Meduňku na sušení sbíráme ručně těsně před rozkvětem od května do září. Úroda v prvním roce nebývá bohatá. Nať nebo jen list sklízíme za suchého, slunného a chladnějšího počasí kolem poledne.
Léčivé účinky: Dobré vlastnosti meduňky byly známé již odedávna. Meduňka působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství. Je výborným uspávacím prostředkem (u dětí, stejně jako u starých lidí). Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom prospívá celému tělu.
Kuchyňské zpracování: Čerstvé lístky meduňky zpestří chuť masa, zejména jehněčího a ryb, omáček, zálivek, marinád a salátů. Jako koření se nejčastěji používá k dochucování jídel, dodává jim zvláštní charakteristickou chuť. V zásadě ji přidáváme do hotových pokrmů, neboť vařením ztrácí své citronové aroma. Ochutí skvěle houbové pokrmy, bylinková másla, tvarohové a sýrové pomazánky, ovocné saláty a i smoothies. Čerstvé voňavé lístky jsou skvělou ozdobou moučníků, dezertů, zmrzlinových pohárů, domácích limonád, letních koktejlů a ledových nápojů.
Skladování: Meduňku sušíme přirozeným teplem v jedné vrstvě bez obracení. Umělým teplem při teplotě 30 °C. Správně usušená bylina si uchovává původní barvu a citronové aroma. Meduňka se dá uchovat i jinými způsoby, například konzervací v octě nebo oleji či zmražením.
Upozornění: Tyto údaje jsou pouze informativní.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm