Vrbovka malokvětá 30441
26 Kč
Jednoletá bylina, dorůstá 30 – 50 cm. Čaj z Vrbovky má pozitivní vliv na prostatu. Působí na zánětlivé poruchy ledvin a močových cest. Využívá se také jako součást detoxikačních čajových směsí.
-
Vrbovka malokvětá
Epilobium parviflorum
Jednoletá bylina, dorůstá 30 – 50 cm. Má velmi drobné semeno, proto je vhodné ji vysévat na povrch půdy, přikrýt bílou netkanou textílií a přes ni zalévat. Výsadba až po zesílení sazenic, nebo ponecháme v místě výsevu. Sklízíme celou nadzemní část na začátku kvetení, sušíme ve stínu. Čaj z Vrbovky má pozitivní vliv na prostatu.
.Obsah: 0,05 g
Výsev: do pařeniště březen – květen
Výsadba: květen – červen
Spon: 45 x 45 cm
Vegetační období: 60 – 70 dnů
Sklizeň: červenec – srpen
Jak pěstovat vrbovku:
- Daří se jí na vlhkých stanovištích. Preferuje půdy kamenité, štěrkovité, hlinitopísčité a dusíkaté.
- Vysévá se na jaře do řádků nebo si ji můžete předpěstovat a v květnu vysadit na záhon.
- Nadzemní část rostliny (nať s květy a listy) sbírejte krátce před květem a během květu. Velmi opatrně odlamujte střední výhonek (rostlina tak ještě jednou nebo dvakrát obroste).
- Suší se ve slabých vrstvách na teplém, ale stinném místě, nebo zavěšená na šňůře či při umělé teplotě do 35 °C.
Léčivé účinky:
Účinné látky vrbovky malokvěté příznivě ovlivňují činnost prostaty, využívá se tedy jako podpůrný prostředek při léčení prostatických potíží – řeší bolestivost při močení, časté nutkání k močení, pomáhá zmírnit závažnější onkontinence, usnadňuje vyprazdňování moči při stařeckém nezhoubném zbytnění prostaty, zánětu prostaty či při chronickém prostatismu. Příznivě působí na zánětlivé poruchy ledvin a močových cest. Využívá se také jako součást detoxikačních čajových směsí. Můžete ji aplikovat při nejrůznějších kožních chorobách, zevně se osvědčila na omývání nehojících se drobných poranění a bércových vředů.
Výživové hodnoty: Vrbovka malokvětá obsahuje gallatonin, triterpeny, pektin, vitamin C, sliz a alkaloidy, v květech nonasean, cerylalkohol, chanerol a hlavně sitosterin, který má protizánětlivé účinky.
Kuchyňské zpracování: Jednu lžičku sušené vrbovky (asi tak 5 g) zalijte 250 ml vroucí vody a nechte krátce vyluhovat. Sceďte a pomalu vypijte. Nálev z vrbovky malokvěté se pije maximálně dvakrát denně – šálek ráno na lačno a večer půl hodiny před večeří. Musí se popíjet jako kůra delší dobu.
Skladování: Pokud je nať mladá, suší se bez problémů. U starší vrbovky při nesprávném sušení dozrávají a praskají tobolky, z kterých létá nežádoucí chmýří. Nať nejlépe usušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu. Pokud ji sušíme volně, vrstvíme ji maximálně do výšky 8 cm – jen tak bude dobře prosychat. Můžeme ji opatrně načechrávat. Vždy ji sušíme ve stínu, vysoké teploty na slunci urychlují dozrávání a praskání plodů. Správně usušená droga musí mít svěží zelenou barvu a co nejmenší množství prasklých tobolek s chmýřím. Balíme do papírových nebo jutových pytlů. Sesychací poměr: 4:1.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm