Květák jarní IGLOO 10332
17 Kč
Univerzální raná odrůda. Hlavy odrůdy jsou malého vzrůstu a dorůstají 15 cm. Vhodné pro konzumaci v syrovém stavu. S vysokým obsahem vitamínu C. Délka vegetace je 130 dnů.
-
Květák jarní
Brassica oleracea var.botrytis
IGLOO
Univerzální raná odrůda. Hlavy odrůdy jsou malého vzrůstu a dorůstají 15 cm. Vhodné pro konzumaci v syrovém stavu. S vysokým obsahem vitamínu C. Délka vegetace je 130 dnů.
Obsah: 0,4 g
Výsev: leden – únor, březen – duben
Výsadba: březen – duben
Spon: 50 x 40 cm
Sklizeň: červenec – září
Jak pěstovat květák:
- Květák patří mezi pěstebně náročnější zeleninu, protože potřebuje čerstvě prohnojenou půdu a velké množství vody.
- Vyhovuje mu slunné místo. Před výsadbou je vhodné do půdy zapravit vyzrálý kompost (ideálně až 5 l na 1 metr čtvereční).
- V případě, že předpěstováváme sadbu, uplyne do výsadby sazenic 35 až 40 dnů. Od března do dubna je pak možné vysévat i přímo na záhon.
- Po celou vegetační dobu vyžaduje květák pravidelnou zálivku, nejvíce však během nasazovaní růžic a před sklizní.
- V době sucha zaléváme minimálně jednou za 14 dní.
- Po vysazení je květák poměrně náchylný na mrazíky, proto je třeba záhon překrýt biotextilií, která jej ochrání nejen před zimou, ale zároveň i před biologickými škůdci.
- Květák je dobré cca 3 až 4 týdny po výsadbě (při začátku tvoření růžic) pohnojit dusíkatými hnojivy.
- Během růstu květák pravidelně okopáváme a přihrnujeme zeminu.
Léčivé účinky: Konzumace květáku se doporučuje lidem s trávícími problémy a žaludečními chorobami. Je dobrý při zácpě, protože zlepšuje průchodnost střev. Vzhledem k tomu, že pomáhá vylučovat přebytečnou vodu z tkání, napomáhá k celkové detoxikaci organismu, jeho konzumace je vhodná při selhání ledvin a artritidě. Látky obsažené v květáku působí také proti řídnutí kostí, lámavosti nehtů, podporují dobrou funkci kloubů, růst vlasů a mají i protisklerotické účinky. Není v něm téměř žádný tuk, proto je ideálním pomocníkem při redukční dietě a mohou jej i diabetici. Díky nízkému obsahu tuků a množství draslíku pomáhá rovněž zmírňovat problémy se srdcem a oběhovou soustavou, je vhodný při hypertenzi. Květák naopak není vhodný pro osoby trpící dnou a lidi se žlučníkovými kameny.
Výživové hodnoty: Květák obsahuje provitamín A (betakaroten), vitamín B, E a významné množství vitamínu C. Je v něm také plno stopových prvků a minerálů, jako je draslík, vápník, sodík, hořčík, fosfor, železo, chrom, zinek, mangan, měď a selen. Nechybějí mu ani fotochemické antikarcinogeny. Přestože obsahuje minimum kalorií (25 kcal/100 g), vyvolává pocit sytosti.
Kuchyňské zpracování: Klasika, která se nikdy neomrzí, je smažený květák a krémová květáková polévka. Někdo zase nedá dopustit na květákový mozeček. Tato zelenina ale skýtá mnohem více možností. Hodí se k zapékání, uvaříte z ní fantastické polévky, ale skvělá je i ve špagetách. V poslední době se z květáku dělá i příloha podobná rýží nebo se využívá na nizkosacharidový základ pro pizzu.
Skladování: Na chladném a suchém místě vydrží květák přibližně 1,5 – 2 měsíce, můžeme jej ale i rozebrat na růžičky a zmrazit, nebo jej naložit do sladkokyselého nálevu.
-
Hmotnost 0,003 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm