Černý kořen LIBOCHOVICKÝ 10090
21 Kč
Kořen dlouhý 20 – 30 cm je válcovitý, tupě zakončený, tmavohnědý až černohnědý. Dužnina je krémově bílá, mramorovaná, velmi jemná, výborné chuti. Má vysokou biologickou hodnotu, obsahuje sacharid inulin, který velmi dobře snáší diabetici. Vyžaduje časný jarní výsev, spolehlivě přezimuje na stanovišti.
-
Černý kořen
Scorzonera hispanica / Čierny koreň
LIBOCHOVICKÝ
Vytrvalá lahůdková zelenina, Vyžaduje hluboké, humózní, hluboce zpracované půdy s dostatečnou vlhkostí. Přihnojování dusíkem, případné celkové přehnojení zhoršuje kvalitu kořene. Kořen je dlouhý 20 – 30 cm, válcovitý, tupě zakončený, tmavohnědý až černohnědý. Dužnina je krémově bílá, mramorovaná, velmi jemná, výborné chuti. Má vysokou biologickou hodnotu, obsahuje sacharid inulin, který velmi dobře snáší diabetici. Lze sklízet od října až do března následujícího roku.
Obsah: 1,50 g
Výsev: březen – duben
Spon: 30 – 40 x 10 cm
Vegetační období: 220 – 240 dnů
Sklizeň: září – březen
Méně pěstovaná lahůdková zelenina s výrazným dietetickým účinkem. Vyžaduje hluboké, humózní, dobře vyhnojené a hluboce zpracované půdy s dostatečnou vlhkostí. Nesnáší čerstvé organické hnojení ani přihnojování dusíkem v průběhu vegetace. Při přehnojení bývají kořeny hořké a dužnina řidší až houbovitá. Vyséváme v březnu až začátkem dubna do řádků 30 – 40 cm vzdálených. Po vzejití jednotíme na 10 cm. Spolehlivě přezimuje ve volné půdě. Sklízíme od října postupně do jara. Můžeme vysévat i v srpnu pro sklizeň v příštím roce na podzim, pak je ale nutno vylomit květní stvoly. Na podzim vyryté kořeny můžeme skladovat po celou zimu založené v písku.
Výživové hodnoty: V černém kořenu se nachází vysoký obsah sacharidů a inulinu, čímž je velice vhodný zejména pro diabetiky. Obsahuje velké množství vody, bílkovin, tuků a vlákniny. Ze stopových prvků jsou zde zastoupeny: hořčík, fosfor, železo, vápník, draslík a sodík. Mimo to je také zdrojem vitamínů, nejvíce jsou zde zastoupeny vitamíny A, B1, C a E. Je vhodný pro pacienty trpící revmatismem. Jedná se o velice chutný a zdraví prospěšný druh zeleniny. Zdroj: Wikipedie
Kuchyňské zpracování: Černý kořen je nutné před přípravou pečlivě omýt a zbavit černého povrchu, stejně tak jako latexu, který z kořene vytéká. Jelikož je černý kořen velice lepkavý, někdy se doporučuje oloupat jej až po 20-25 minutovém povaření. Po pečlivém očištění se doporučuje namočit celý kořen do okyselené vody, aby se tím zabránilo jeho zhnědnutí. Černý kořen se dá konzumovat nejen syrový, jako přísada do zeleninových salátů, nebo dušený, jako příloha k masu, ale i smažený v trojobalu. Zdroj: Wikipedie
-
Hmotnost 0,005 kg Rozměry 16 × 8 × 0,1 cm